O placówce
Podstawowe informacje
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Radomsku prowadzi zapisy dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego do:
Szkoły Podstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym.
Szkoły Przysposabiającej do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz sprzężeniami.
Zespołu rewalidacyjno – wychowawczego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.
Oferujemy:
Całodobowy internat od poniedziałku do piątku, mało liczne klasy, stołówkę, świetlicę.
Ośrodek zapewnia wychowankom wszechstronną pomoc specjalistyczną:
Terapię logopedyczną
Terapię Sensoryczną (SI)
Terapię metodą EEG Biofeedback
Terapię pedagogiczną
Terapię psychologiczną
Zajęcia rewalidacyjne
Rehabilitację ruchową
Gimnastykę korekcyjną
W placówce zatrudnieni są również:
pedagodzy specjalni (min. oligofrenopedagodzy, tyflopedagog),
terapeuci innych specjalności (terapia autyzmu i zaburzeń pokrewnych, terapia ręki, alternatywne metody porozumiewania się, muzykoterapia, sensoplastyka itp).
Oferta zajęć dodatkowych:
- Drużyna Harcerska NS "Tacy sami."
- Klub gier planszowych.
- Programy i projekty, w tym innowacje pedagogiczne.
- Liczne imprezy okolicznościowe oraz konferencje o zasięgu szkolnym, międzyszkolnym, miejskim i powiatowym.
Baza placówki:
Nowe gabinety - hydroterapii i biofeedbacku
Po wakacjach podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Radomsku wrócili do odnowionych wnętrz. Mogą też korzystać z nowych specjalistycznych gabinetów: hydroterapii i biofeedbacku.
We wrześniu 2019 roku w Placówce zakończył się remont bloku sanitarnego na parterze budynku internatu. Zaplanowano podział dotychczasowych toalet na kilka osobnych pomieszczeń: toaletę dla uczniów i wychowanków dostosowaną do potrzeb niepełnosprawnych (z kabiną prysznicową, umywalkami, toaletami), pomieszczenie dla pracowników obsługi z przeznaczeniem dla potrzeb gabinetu pielęgniarki (m.in. lodówki na odpady medyczne), pomieszczenie dla obsługi na sprzęty porządkowe.
Dzięki temu udało się wygospodarować miejsce na gabinet hydroterapii dla uczniów i wychowanków SOSW. Znajdują się tu dwie tzw. wirówki do hydromasażu kończyn dolnych i górnych. Urządzenie zakupiono ze środków pozyskanych od firmy JYSK i Starostwa Powiatowego.
Podczas wakacji, wyremontowano biuro kadr oraz pomieszczenia po magazynie na zapleczu kuchni, pomalowano zaplecze bloku żywieniowego oraz magazyn spożywczy. Odnowiono też elementy zewnętrzne: m. in. ławki, kosze, balustrady, naprawiono piorunochrony na budynkach szkoły i internatu.
W budynku internatu pojawi się także kolejna nowość – gabinet biofeedbacku, ważny w terapii podopiecznych Ośrodka.
EEG Biofeedback to nieinwazyjna, bezbolesna technika treningu mózgu. Metoda powstała w ośrodku szkoleniowym NASA, była wykorzystywana podczas szkolenia pilotów i astronautów. Jest to rodzaj terapii, dzięki której pacjent w sposób świadomy, uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak by mózg pracował wydajniej i szybciej. Terapia ta zwiększa możliwości intelektualne i usprawnia procesy poznawcze, poprawia efektywność pracy, ułatwia uzyskanie równowagi psychicznej i wyciszenia, poprawia samopoczucie, zwiększa odporność na stres, wpływa pozytywnie na ogólne funkcjonowanie człowieka.
Polecana jest też dla osób zdrowych celem polepszenia ich funkcjonowania i samopoczucia, czy uzyskiwania lepszych efektów pracy, ale także dla dzieci i młodzieży z dysfunkcjami w pracy mózgu w postaci np.: nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD, ADD), dysleksji, dysgrafii, dyskalkulii, zaburzeń uwagi i pamięci, stanów nerwicowych, zaburzeń psychosomatycznych, tików, zespołu Tourette`a.
Gabinet biofeedbacku został utworzony dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym, dofinansowaniu przekazanym przez firmę JYSK oraz fundacje Młodzi Młodym z Częstochowy (kwoty przekazane w ramach odpisów tzw. 1 %).